MASAÜSTÜ İŞLETİM SİSTEMLERİ

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMLERİ

Windows, Microsoft firması tarafından kişisel ve sunucu bilgisayarlar için geliştirilmiş ve halen geliştirilmeye devam eden dünya çapında en çok tercih edilen ve kullanılan ticari işletim sistemleri ailesidir. Windows işletim sistemleri temel olarak kişisel bilgisayarlar için tasarlanmış olmasına rağmen Windows işletim sisteminin sunucu ve mobil versiyonları da bulunmaktadır. Özellikle son kullanıcıya kolay kullanım sağlamak amacıyla tasarlanan Windows iletim sistemleri kullanışlı grafik ara yüzlere ve pencerelere sahiptir.

 

Microsoft firmasının geliştirdiği ilk işletim sistemi bir DOS (Disk Operation System) işletim sistemi olan MS-DOS işletim sistemi MS-DOS işletim sisteminin ilk versiyonu 1981 yılında piyasaya sürülmüş ve firma tarafından işletim sistemi 2000 yılına kadar geliştirilmeye devam etmiştir.

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMLERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

 

Grafik Ara yüz: Windows kabuğu grafik modda çalışır ve Windows yöneticisi grafik ara birime sahiptir. Neredeyse tüm Windows ve uygulamaları işletim sistemlerinin grafik özelliğini kullanır.

 

Bağımsız Grafik Özelliği: Windows da görüntü çıkış birimine gönderilen görüntüler ekran kartının, ekran modunun ya da çıkış biriminin donanımsal özelliklerinden bağımsızdır. Yeni bir grafik kartı bilgisayara takıldığında önceki kart için yazılmış sürücü ile mevcut kartın sürücüsü arasında benzer bir ilişkinin olup olmadığı kontrol edilir ve ilişki yoksa varsayılan ayarlarda sistem açılır. Bu tür donanım değişiklerinden sistem ve sitemde yüklü olan programlar etkilenmez.

 

Çoklu Görev ve İşlem Desteği: Yeni nesil Windows işletim sistemleri aynı anda birden fazla programının çalışmasına imkan verir.

 

Sanal Bellek Kullanımı: Windows işletim sistemleri sanal bellek kullanım desteği sağlar. Yani sabit bir diskin bir kısmının bellek olarak kullanılmasını ifade eder.

 

Kullanıcı Hesapları: Windows işletim sistemlerinde; yönetici, standart kullanıcı ve konuk kullanıcı olmak üzere üç tür kullanıcı hesabı vardır. Yönetici sistemi en üst düzeyde kontrolü ve denetimi sağlama, standart kullanıcı hesabı ise işletim sisteminin çoğu fonksiyonunu kullanmaya yetkili olmasına rağmen diğer kullanıcılara ve sistemin güvenliğini etkileyen değişiklikler yapmaya etkisi yoktur. Son olarak konuk kullanıcı sistemde kalıcı bir hesabı olmayan kullanıcılar için tasarlanmıştır.

LİNUX İŞLETİM SİSTEMLERİ

Linux, Linux Tovalds tarafından başlatılan ve çok sayıda gönüllü kurum, kuruluş ve kişi tarafından geliştirilmeye devam eden Unix işletim sisteminin teknik ve fikirsel alt yapısını temel alan çok kullanıcılı çok görevli, açık kaynak kodlu, tamamen özgür, serbestçe dağıtabilen ve ücretsiz işletim sistemi çekirdeğidir. Linux çekirdeği Unix işletim sisteminden ilham alınarak tasarlanmış olmasına rağmen Linux çekirdeğinin Unix işletim sistemine ait kodları kullanılmamış olup tüm çekirdek sıfırdan kodlanmıştır.

Linux işletim sistemi Finlandiya Üniversitesinde öğrenci olan Linux Torvalds'ın Minix işletim sisteminden daha iyi bir işletim sistemi geliştirmek amacıyla başladığı ve Ağustos 1991 sonlarında çalışan ilk Linux çekirdeğine sunması ile ortaya çıkmıştır.

Linux işletim sisteminin ilk türevi ise 5 Ekim 1991 yılında Linux 0.02 sürüm kodu ile duyurulmuştur. İşletim sisteminin çekirdeği için verilen bu ilk numara dizisi daha sonra Linux çekirdek sürümlerini göstermek için bir standart haline gelmiştir.

Linux işletim sistemi tamamen açık kaynak kodlu olması nedeniyle dünyanın her yerinde kullanıcılar ve programcılar geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Diğer bir deyişle işletim sisteminin geliştirilme süreci evrimseldir ve her aşaması İnternet üzerinde dağıtılmakta, isteyen herkes test edebilmekte, hataları ve eksiklikleri hızla belirlenerek düzeltilmekte ve bu süreç böyle devam etmektedir.

Linux çekirdeği, donanım ve yazılım arasında haberleşmeyi sağlayan Linux dağıtımlarının çekirdeğini ifade eder.

Linux çekirdeği, şu temel görevleri yerine getirir:

 • Aygıt yönetimi
 • İşlem Yönetimi
 • Bellek Yönetimi
 • Dosya Yönetimi

Bu görevlerle beraber işletim sistemine ait tüm kontrol ve yönetim işlerinden sorumludur.

Bu önemli işlerden bazıları şunlardır:

 • Sistemin stabil çalışması
 • Kaynakların etkin ve verimli kullanılması
 • Kaynaklara erişim sağlanması
 • Kullanıcı işlemleri
 • Uygulamaları yöneltmesi
 • Sürücülerin düzgün çalışması

Geliştiriciler, Linux çekirdeğinde ayrıca şu noktalara önem vermektedirler:

 • Kararlılık
 • Süreklilik
 • Stabil çalışma
 • Güvenlik

MAC OS X İŞLETİM SİSTEMİ

Mac Os X, Macintosh masaüsütü, dizüstü ve sunucu bilgisayarlar için Apple Inc. firması tarafından tasarlanlanmış işletim sistemi ailesidir. Mac Os işletim sistemi Unix ve BSD tabanlı bir işletim sistemi olup çekirdeği açık kaynak kodlu Darvin ve ara yüzü kapalı kaynak kodlu NeXTStep işletim sistemlerini baz alarak geliştirilmiştir. Genel olarak kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi olmasına rağmen sistemin çekirdeği ve bazı bileşenleri açık kaynak kodludur.

 

Yeni nesil Apple işletim sistemlerinde yer alan "X" işareti Romen rakamı olan 10'u temsil etmektedir. Mac Os 9'dan sonra geliştirilen işletim sistemlerinin temsil etmektedir.

MASAÜSTÜ İŞLETİM SİSTEMLERİ” üzerine 448 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir