MOBİL İŞLETİM SİSTEMLERİ

ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİ

Android, Google Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilmiş Linux çekirdeğini kullanan başta akıllı telefonlar olmak üzere nerdeyse tüm akıllı cihazarlarda çalışabilen açık kaynak kodlu ve ücretsiz mobil işletim sistemi ailesidir. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir sistem olması nedeniyle duyurulduğu günden bugüne hızla gelişmiş ve en çok tercih edilen işletim sistemi olmuştur. Bugün akıllı telefon ve tabletlerin büyük bir kısmında varsayılan işletim sistemi olarak Android gelmektedir.

 

İşletim sisteminin açık kaynak kodlu yapısı sayesinde geniş bir uygulama geliştirici grubu bulunmaktadır. Aynı zamanda Android için yazılan tüm uygulamalara Google Play Store adındaki kurumsal uygulama mağazasından ulaşılabilmektedir. Android uygulamaları Java tabanlıdır ve uzantısı "apk" dır.

 

HTC Dream, Android işletim sistemini kullanan ilk akıllı telefondur. Android 1.0 sürümünü kullanan telefonda; kamera, kablosuz ağ, Web tarayıcı, sesli mesaj ve arama, uyarılar, alarm, Youtube, galeri, bluetooth destekleri bulunmaktaydı.

IOS İŞLETİM SİSTEMİ

IOS Apple firması tarafından geliştirilmiş olan IPhone akıllı telefonlarda, IPAD tabletlerde ve Ipod müzik çalarlarda kullanılan Unix tabanlı kapalı kodlu mobil işletim sistemi ailesidir. IOS işletim sistemleri sadece Apple firması tarafından üretilen birkaç cihaz için geliştirildiğinden ve işletim sistemi cihazlarının donanımları için özel olarak tasarlandığından performansı, güvenirliği ve stabilizesi oldukça yüksektir. Ayrıca basit ara yüzü sayesinde kolay kullanım sunmaktadır. Apple uygulama marketinin adı Apple App Store 'dir ve tüm uygulamalr bu mağazada kullanılarak indirilir. Bu mağazanın alanında ilk olması en büyük avantajıdır.

 

İlk IOS işletim sistemi olan "Iphone OS X"  Ocak 2007'de duyurulmuş ve Haziran 2007'de yayınlanmıştır. İlk tasarlanan işletim sistemi harici geliştiriciler tarafından geliştirilen uygulamaları desteklemezken şirket CEO'su olan Steve Jobs'ın isteği üzerine uygulama geliştirme işleri tüm harici geliştiricilere açılmış ve Şubat 2008'de geliştiricilerin kullanmaları için Apple SDK yayınlanmıştır.