UYGULAMA YAZILIMLARI

UYGULAMA YAZILIMLARI NELERDİR?

Temel yazılımlardan biri ile birlikte bilgisayarlarda özellikle o bilgisayarın kullanım amacına göre birden fazla uygulama yazılımı bulunabilir. Bir bilgisayarda işletim sistemi dışında belli amaçlar için hazırlanmış özel programlara uygulama yazılımları denir.

Uygulama yazılımları bu şekilde sınıflandırılmaktadır:

  • Kelime İşlemci Programları
  • Elektronik Tablolama Programları
  • Veri Tabanı Programları
  • Tümleşik Programlar
  • İnternet Programları

 

KELİME İŞLEMCİ PROGRAMLARI

 

Bilgisayarlarda yazı yazmaya ve düzenlemeye yarayan programlara kelime işlemci programı denir. Windows işletim sistemi içinde bulunan Wordpad  veya Ofis programı içinde yer alan Microsoft Word Programları birer kelime işlemci programlarıdır.

ELEKTRONİK TABLOLAMA PROGRAMLARI

Matematiksel ve grafiksel işlemler yapabilmek üzere hazırlanmış programlardır. Çok karışık matematiksel işlemleri çok kısa sürede yapabilen ileri düzeyde bir programdır. Alt alta yer alan yüzlerce hatta binlerce sayıyı birkaç saniyede toplayabilir, yüzdesini alabilir. Örneğin, Microsoft Excel bir elektronik tablolama programıdır.

VERİ TABANI PROGRAMLARI

Belirli bir konu veya amaçla ilişkili olan bilgileri elektronik olarak bilgisayar ortamında saklamak ve gerektiğinde kullanmak için hazırlanan program türlerine veri tabanı programları denir. Örneğin, Bir iş yerinde müşteri adres ve özelliklerine ait bilgileri saklamak için özel bir defter oluşturulabilir. Bu bilgiler bilgisayar ortamında saklanılmak ve ihtiyaç halinde kolayca ulaşılmak istenirse veri tabanı programları kullanılabilir. Bilgisayarlarımızda bulunan Microsoft Access programı bir veri tabanı programıdır.

TÜMLEŞİK PROGRAMLAR

Birden fazla uygulama programını bir arada sunan paket programlardır. Örneğin, yukarıda anlattığımız ve daha fazlası programın her birine bir iş yerinde ihtiyaç vardır. İhtiyaç duyulan bu programların tümü bir paket program halinde sunulursa kullanıcılar için daha kullanışlı ve tercih edilebilir olacaktır.

İNTERNET PROGRAMLARI

İnternet teknolojisi ile birlikte kullanılan programlardır. Bunlar tarama programı elektronik posta programı dosya yükleme programları vb olabilir. Örneğin, İnternet Explorer, Outlook Express vb gibi. En çok kullanılan uygulama yazılımları bunlar olmakla birlikte teknoloji ile birlikte gelişen yeni programlar sunu programları, oyunlar vb. birer uygulama programlarıdır.

UYGULAMA YAZILIMLARI” üzerine 630 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir